Stadion przy Oporowskiej czeka modernizacja. Fundusze zostały już zaplanowane

19.12.2024 (12:00) | Marcin Sapuń | skomentuj (0)

Jak zagospodarować stadion przy ul. Oporowskiej? Na to pytanie w ostatnich latach próbowali odpowiedzieć sobie włodarze miasta, ale również Śląska Wrocław. Dziś legendarny obiekt służy do treningów pierwszej drużyny, a swoje ligowe mecze rozgrywają rezerwy i zespół kobiet. W budżecie miasta na 2025 rok znalazły się pieniądze na modernizację stadionu. Jaka będzie to kwota? 

Każdy kibic Śląska Wrocław bardzo dobrze zna legendarny stadion przy ulicy Oporowskiej 62. To właśnie tam Wojskowi rozegrali najwięcej spotkań w swojej historii, a dziś jest on domem dla rezerw WKS-u i drużyny kobiet, a pierwszy zespół odbywa tam regularnie treningi. Od kilku lat zbierane są też pomysły, co zrobić z kompleksem na wrocławskim Grabiszynie. Na przykład w czerwcu 2018 roku ówczesny prezes klubu Marcin Przychodny przedstawił koncepcję przebudowy centrum treningowego, który zakładał m.in. rozebranie trybuny odkrytej i postawienie w jej miejsce dwóch hal piłkarskich. Usunięty miał zostać również wał ziemny za płytą główną od strony ul. Kruczej, gdzie powstać miały dwa pełnowymiarowe boiska, w tym jeden ze sztuczną nawierzchnią, który zimą miał być chowany pod balonem. 

Koncepcja ta jednak upadła, gdy zdecydowano się na budowę o wiele większego kompleksu. W 2021 roku ogłoszono, że na Nowych Żernikach powstanie Wrocławskie Centrum Sportu, w skład którego m.in. 11 boisk, Szkoła Mistrzostwa Sportowego z internatem, place zabaw, czy tereny rekreacyjne. Inwestycja ta jednak ciągle się przedłuża i wciąż nie została wbita nawet pierwsza łopata. Kiedy ruszy budowa? Do sierpnia 2025 roku ma zostać wydane na nie pozwolenie i wtedy też rozpocznie się tworzenie pierwszego etapu, czyli boiska pod balonem. Rozstrzygnięty został też II etap, który zakłada powstanie czterech pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej o naturalnej, trawiastej nawierzchni. Wkrótce powinny zostać podpisane odpowiednie dokumenty z Ministerstwem Sportu i Turystyki. 

Wracając do stadionu przy ul. Oporowskiej, w przyszłym roku planowana jest modernizacja legendarnego obiektu. Z budżetu miasta na tę inwestycję ma zostać przeznaczona kwota w wysokości 1,5 mln zł. Na co zostanie ona przeznaczona? Jak dowiedzieliśmy się od rzecznika prasowego Młodzieżowego Centrum Sportu Macieja Fedorczuka, w tym tygodniu przedstawiciele MCS-u mają udać się na Oporowską na tzw. oględziny, a w styczniu ma zostać przeprowadzony szczegółowy audyt, który ma wykazać, które elementy infrastruktury wymagają modernizacji w pierwszej kolejności. 

Co można zrobić za wyżej wymienioną kwotę? Na przykład m.in. zbudować boisko ze sztuczną nawierzchnią, której całkowity koszt waha się między 500 000 a 1 200 00 zł w zależności m.in. od podbudowy, czy rodzaju nawierzchni. 

Opisana wyżej inwestycja może łączyć się z tym, o czym mówił w listopadzie prezes Śląska Patryk Załęczny. Jak przekazał podczas spotkania z kibicami, tereny stadionu nie zostaną sprzedane deweloperom (jak można było usłyszeć). Powstać ma za to kompleks dla pierwszej i drugiej drużyny WKS-u. 

Po rozmowach z przedstawicielami miasta dostałem informację, że nie ma planów, żeby deweloperka przejęła tamten obiekt. Są wstępne plany, żebyśmy po prostu zrobili przy Oporowskiej kompleks dla pierwszej, dla drugiej drużyny

- zapowiada Załęczny. 

[REKLAMA]