Poczynania Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław w Centralnych Ligach Juniorów (PODSUMOWANIE)

31.12.2024 (16:00) | Adam Mokrzycki | skomentuj (0)

Jesienne rozgrywki młodzieżowe w sezonie 2024/25 w CLJ-kach dobiegły końca. Dla drużyn Akademii Śląska była to udana runda. Poniżej przedstawiamy szczegółowe podsumowanie. W kolejnej części weźmiemy na tapet występy w Ligach Wojewódzkich (Akademii Śląska i Wojskowego Klubu Sportowego „Śląsk”).

Podobne podsumowanie robiliśmy w ubiegłym sezonie i dla porównania można się z nim zapoznać TUTAJ: ligi krajowe i wojewódzkie.

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW STARSZYCH U-19

Juniorzy starsi (trener Pietraszewski) przystępowali do sezonu jako beniaminek. Z drugiej strony młodszy rocznik 2007 to aktualni mistrzowie Polski juniorów młodszych.  Nie do końca było wiadomo, na co stać drużynę. Nie zaszło w niej wiele zmian, z drużyny odeszli gracze z mistrzowskiego składu U-17 Krzysztof FałowskiIgor Maliszewski oraz Oskar Zabrzeski. Odeszli też Dominik Samołyk i Kacper Sztylka (Olympic Junior Wrocław), Kacper Kur (Rekord Bielsko-Biała) i Jakub Szarek (FC Wrocław Academy). Nowymi zawodnikami zostali Juliusz Liberski, Adrian ŻulewskiMateusz KrygowskiAlan Madej oraz Szymon Ostromęcki (w trakcie sezonu wrócił do FC Wrocław Academy).

W pierwszym meczu sezonu Śląsk zmierzył się z broniącą tytułu mistrzowskiego Legią Warszawa. Po bardzo emocjonującym meczu wrocławianie przegrali 3:4. Kolejne trzy mecze Śląsk rozegrał na wyjeździe i zakończyły się remisami. Potem nastąpiła piękna seria. Podopieczni trenera Pietraszewskiego wygrali sześć meczów z rzędu, a przez 14 kolejnych spotkań nie doznali porażki. Jest to najlepszy wynik Śląska w historii jednogrupowej CLJ.

Niestety w końcówce rundy przyszły gorsze wyniki. Kontuzje, powołania do reprezentacji Polski juniorów (Śląsk nie przekładał z tego powodu meczów) spowodowały, że wrocławianie w czterech ostatnich meczach zdobyli tylko dwa punkty. Stracili miejsce podium, na którym znajdowali się przez wielu tygodni i zakończyli rok na piątym miejscu. Do lidera tracą osiem punktów, ale do drugiej lokaty już tylko cztery. Oskar Gerstenstein jest liderem w tabeli strzelców.

Drużyna, jak co roku wzięła udział w rozgrywkach Pucharu Polski okręgu wrocławskiego. Wygrali z Vamos Wrocław 12:1, ale w kolejnej rundzie ulegli Zenitowi Międzybórz 0:1.

[REKLAMA]

  • Strzelcy w CLJ:
  1. O. Gerstenstein – 11,
  2. Cesarz – pięć,
  3. Szywała – trzy,
  4. Kobelczuk, D. Moskaluk, Liberski, Skóra, Noczyński – dwa,
  5. Chodera, Ciućka, Cyrek, Hawryłenko, Kosmalski, Krukowski, Krygowski, Madej, Wróblewski – jeden
  • Strzelcy w Pucharze Polski:
  1. Graczyk, Kobelczuk, Skóra – dwa,
  2. Noczyński, Liberski, Adamkiewicz, Cesarz, Pawlik, Rostek – jeden

Kadra Śląska: Pytlak, Charuży, Śliczniak, Klint, Jazowski (tylko PP) – Adamkiewicz, Cegliński, Cyrek, Hawryłenko, Krukowski, Krygowski, Kaszub, Marciniak, Czyzio, Ostromęcki, Żulewski, Wróblewski, Chodera, Ciućka, Madej, Markowski, Maścianica, D. Moskaluk, Noczyński, Pawlik, P. Skrzypczyński, Sosulski, Szywała, Wąsala (tylko PP) Cesarz, Graczyk, O. Gerstenstein, Kosmalski, Liberski, Pakosz (tylko PP), Rostek (tylko PP)

[REKLAMA]

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW MŁODSZYCH U-17

Juniorzy młodsi Śląska przystępowali do sezonu w roli faworyta i obrońcy tytułu mistrzowskiego. Drużynę tworzą gracze z rocznika 2007 (mistrzowie Polski U-17 z 2024 roku) oraz 2008 (mistrzowie Polski U-15 z 2023 roku i częściowo U-17 z 2024). W drużynie nie zaszło wiele zmian, doszedł Patryk Bojek z Rakowa Częstochowa. Najważniejszą zmianą była ta na stanowisku trenera. Trener Sebastian Mordal został szkoleniowcem trzecioligowej Lechii Zielona Góra. Jego miejsce zajął Paweł Dziakowicz, który prowadził mistrzowski zespół U-15 dwa lata temu, a w ubiegłym sezonie był drugim trenerem złotych medalistów U-17.

Początek sezonu był imponujący. Po pierwszych trzech kolejkach Śląsk miał komplet zwycięstw z bilansem bramkowym 20:2. Cieszyło szczególnie efektowne derbowe zwycięstwo 7:0 z Zagłębiem w Lubinie. Kolejne dwa mecze Śląsk zremisował, ale następnie pokonał w meczach przyjaźni Lechię Zielona Góra 3:1, Lechię Gdańsk 5:0 oraz Miedź Legnica 7:0.

Wszystko wskazywało, że w podobnych nastrojach będzie kończyć mecz z Górnikiem w Zabrzu. Śląsk po świetnej grze do przerwy prowadził 4:0. Niestety po przerwie nieoczekiwanie rywal doprowadził do wyrównania. W kolejnym meczu Śląsk przegrał u siebie z FASE Szczecin. W 10. kolejce po raz pierwszy doznał porażki, tracąc pozycję wicelidera na rzecz szczecinian. Dwa tygodnie później w meczu na szczycie Śląsk przegrał u siebie z Rakowem. Do końca rundy wrocławianie wygrali cztery mecze i przegrali w Szczecinie z Pogonią. Klątwa ze szczecińskimi zespołami w CLJ U-17 znów dała o sobie znać. Od trzech sezonów, odkąd utworzono dwie grupy CLJ, Śląsk 10 razy mierzył się z klubami ze Szczecina – FASE i Pogonią. Bilans to dwie wygranejeden pechowy remis i aż siedem porażek

Śląsk zakończył rok na trzecim miejscu z siedmiopunktową stratą do Rakowa i czterema oczkami mniej od FASE. Wrocławianie mogą pochwalić się najlepszą ofensywą (60 goli) i drugą po FASE defensywą (16 straconych) w lidze. Wrocławianie znajdują się też w czołówce strzelców. Dawid Wąsala (11 goli) zajmuje miejsce tuż za liderami klasyfikacji. Lokatę niżej jest Maciej Kucharski (10 goli), który z powodu kontuzji i powołań do młodzieżowych reprezentacji kraju zagrał tylko w 11 meczach. Tuż za nim z dziewięcioma golami znalazł się Krystian Rostek.

Wiosną wrocławianie będą walczyć o miejsca w pierwszej dwójce, uprawniające do walki o medale. Na pewno będą to robić pod wodzą nowego trenera. Paweł Dziakowicz został włączony do sztabu trenera Ante Simundzy.

[REKLAMA]

  • Strzelcy:
  1. Wąsala – 11,
  2. Kucharski – 10,
  3. Rostek – dziewięć,
  4. Szczygieł – sześć,
  5. Pakosz – pięć
  6. Kaszub – cztery,
  7. Hachuła, Krzysztoń, Wlazło – trzy,
  8. Sadłocha, Kleczewski – dwa,
  9. Bojek, M. Moskaluk, Zawadzki, Świerczek, Kołakowski – jeden

Kadra Śląska: Klint, Pytlak, Jazowski, Nowak – Kaszub, Cegliński, Czyzio, Chyb, Litwin, Zawadzki, Wołosowski, Matuszewski, Wlazło, Wyszyński, M. Moskaluk, Fitowski, Kołakowski, Krzysztoń, Mańkowski, Sadłocha, Ciesielski, Ciućka, Wąsala, Kleczewski, Hachuła, Pakosz, Kucharski, Rostek, Różycki, Świerczek, Szczygieł, Szywała

[REKLAMA]

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW U-15

W tej kategorii Śląsk w ciągu ostatnich dwóch sezonów zdobył dwa złote medale mistrzostw Polski. Kierownictwo Akademii licząc na hat-tricka, postanowiło mocno przebudować dotychczasową drużynę. Przed sezonem doszło do sporych rotacji.

  • Odeszli:
  1. Marcel Bazylewicz (Zagłębie Lubin),
  2. Jakub Barcikowski i Olivier Sawicki (Parasol Wrocław),
  3. Tadeusz Ciepliński i Ivan Korabelskyi (Olympic Junior Wrocław),
  4. Antoni Koziej, Franciszek KulasDawid Lisowski, Aleksander Pruś, Sebasian Dębowski i Kacper Wojtasik (FC Wrocław Academy)

Podobnie sporo było transferów przychodzących.

  • Do nowo tworzonej drużyny dołączyli:
  1. Bartosz Fornalczyk, Marcel Frankowicz i Oliwier Ostrowski (KKP Korona Kielce),
  2. Wojciech Królikowski i Oskar Nowacki (Parasol Wrocław), 
  3. Wiktor Glapiak (Chrobry Głogów),
  4. Jakub Harnyś (TS Przylep Zielona Góra),
  5. Gabriel Kuba (Lechia Zielona Góra),
  6. Alperen Ozdemir (Stadion Śląski Chorzów),
  7. Miłosz Pisarek (FC Wrocław Academy)

Trenerem pozostał Krzysztof Franczak – złoty medalista U-15 z poprzedniego sezonu.

Mimo dużych zmian kadrowych aklimatyzacja nie trwała długo. Śląsk od początku zdominował ligę i z tego wysokiego poziomu nie schodził. W 14 meczach zdobył 40 punktów, tracąc punkty tylko raz po remisie w Zabrzu z Górnikiem. Śląsk dysponował zdecydowanie najlepszym atakiem (53 gole, aż o 15 więcej niż drugi w tej klasyfikacji Raków) i najlepszą defensywą (tylko 11 straconych goli). Zakończył rok z ośmiopunktową przewagą nad Rakowem. W bieżącym sezonie po powiększeniu ligi jest ona rozgrywana po raz pierwszy w formule całosezonowej. W przeciwieństwie do poprzednich lat punkty z jesieni się nie zerują, więc Śląsk przystąpi do rundy wiosennej z pokaźną zaliczką. Zwycięzca grupy awansuje do półfinału mistrzostw Polski.

[REKLAMA]

  • Strzelcy:
  1. Ostrowski, Fornalczyk, Rudenko – siedem,
  2. Zajączkowski – sześć,
  3. Pawłowicz, Harnyś – pięć,
  4. Frankowicz – cztery,
  5. Mazan, Kuba, Nowacki, Skorupa – dwa,
  6. Bocheński, Glapiak, Malik, Pisarek – jeden

Kadra Śląska: Słodkowski, Samoraj, Ozdemir – Bocheński, Frankowicz, F. Pawelec, Soliński, Glapiak, Waloch, Szuba, Nowacki, Zarówny, Malik, Mazan, Ostrowski, Pisarek, Królikowski, Kuba, Pawłowicz, Rudenko, Fornalczyk, Harnyś, Skorupa, Zajączkowski

[REKLAMA]